A közeli infravörös, látható fény és ultraibolya tartományokat észlelő Hubble űrtávcső (Hubble Space Telescope, HST) 1990. május 20-án készítette pályafutása első felvételét, azóta pedig számtalan látványosabbnál látványosabb képpel örvendeztette meg az emberiséget, melyekből a teleszkóp 30. születésnapja alkalmából egy emlékezetes galériát is kaptunk.
Most pedig egy újabb csodás fotóval gazdagodott a gyűjtemény, miután a Hubble-nek egy kiemelkedően szép spirálgalaxist sikerült lencsevégre kapnia.
A Twitteren is megosztott felvételen az NGC 3631 nevű spirálgalaxis látható, amely a Nagy Medve csillagkép irányában, nagyjából 53 millió fényévre található a bolygónktól. A kép a 2009 óta használt Hubble Wide Field Camera 3 és a 2002-ben szolgálatba állított Advanced Camera for Surveys (ACS) kameráinak adataival készült, a kék szín a látható hullámhosszú kék fényt, a narancssárga pedig az infravörös fényt jelöli.
Feast your eyes on the Grand Design Spiral (or NGC 3631), located some 53 million light-years away in the direction of the constellation Ursa Major.
— Hubble (@NASAHubble) May 26, 2022
Discover more: https://t.co/4RktMOEZLL#GalaxiesGalore pic.twitter.com/39TcKEPp3g
A NASA weboldalán egy rövid magyarázatot is találunk a felvétel értelmezéséhez:
"A spirális csillagképződés hasonlít a forgalmi dugóhoz az autópályán. Mint az autók az autópályán, a spirál korongjában a lassabban mozgó anyag szűk keresztmetszetet hoz létre, és a spirálkarok belső része mentén koncentrálja csillagkeletkezési gázt és port. Ez az anyagtorlódás olyan sűrűvé válhat, hogy gravitációsan összeomlik, és új csillagok keletkeznek (amit itt fényes kék-fehér árnyalat jelöl)"