A laptopok egyre erősebbek és egyre kompaktabbak. Miközben a processzorok teljesítménye egyre csak nő, az alkatrészek is egyre zsúfoltabban vannak a gépház belsejében. Természetesen az nagyobb erő nagyobb hőtermeléssel is jár, ami egy laptop életében a legnagyobb fenyegetést jelenti, leszámítva a kiboruló kávét. A túlmelegedés hatására a hardver véglegesen károsodhat, ezért fontos, hogy időben kezeld a jelenséget, ha előfordul.
Honnan tudod, hogy a laptop túlmelegszik?
Azért mert a notebook forró, még nem feltétlen melegszik túl. Gyanakodni akkor érdemes, ha a hűtőventilátor folyamatosan maximális sebességen süvít. Ha a teljesítmény visszaesik (mert a CPU visszavette az órajelet), akkor is a túlmelegedés lehet a gond. Természetesen a segédprogramok is jelezhetnek, hogy kapcsold ki a géped, hogy megelőzd a hardveres meghibásodást. Amennyiben az alkatrészek konkrét hőmérsékleteire vagy kíváncsi, akkor szükséged lesz egy célszoftverre, például a HWMonitorra vagy a Speccyre.
Mi okozza a túlmelegedést?
Az elégtelen hűtés. Lehet, hogy a por eltömítette a laptop szellőzőjáratait, az is lehet, hogy megakadt a ventilátor, esetleg a hőpasztával van gond a processzornál. Ezek otthon is javítható hibák, de természetesen minden a felkészültségi szintedtől függ. Ha valami túl nagy falatnak tűnik, inkább keress fel egy szervizt.
Hogyan előzheted meg?
Több oldalról érdemes megközelíteni a kérdést.
Tedd rendbe a hűtést
A legfontosabb dolog, hogy a laptopod hűtése legyen rendben. Ha szükséges, akkor ehhez ki kell takarítanod a CPU és a videokártya hűtőventilátorát is. Idővel a por és a kosz összegyűlik, lelassíthatja a légkavarókat, majd elzárhatja a légáram útját. A laptop szétszedéséhez a gyártó útmutatója ad majd segítséget, de ha ebben nincs gyakorlatod vagy a gépház nehezen bontható meg, keress profi segítséget. A takarításban porszívó és egy csepp alkohollal átitatott fülpiszkáló segít majd. Fontos, hogy mielőtt újra áram alá helyeznéd a gépet, az alkohol teljesen párologjon el. Ha sűrített levegőt használsz, tartsd meg kézzel a ventilátort a takarítás közben (és véletlen se forgasd az ellenkező irányba). A szellőzőket porszívóval tisztíthatod le, ezt a részt általában oldalt találod, itt jön ki a forró levegő, ha tiszta az út. A beszívó részeken a ventilátorok szerzik be maguknak a levegőt, ezek lehetnek oldalt vagy alul is. Ezt a részt sűrített levegővel pucolhatod ki.
Tedd kemény és egyenes felületre a laptopod
A legtöbb laptop alul szívja be a hűtéshez használt levegőt. Egy takarón, párnán vagy ölben a szellőzők részben elzáródhatnak, majd jön a fokozott hőtermelés, a laptop pedig melegedni kezd. Mindezt elkerülheted, ha kemény és egyenesen felületen használod a gépet, például egy tálcán vagy laptoptartón.
Vegyél egy hűtőpadot
A laptopokhoz készített hűtőpadot extra hűtést biztosítanak, de persze jól kell választanod, ellenkező esetben nagyobb bajt csinálsz. A legtöbb laptop ugyanis alulról szívja be a levegőt. Ez azért logikus, mert a meleg levegő fölfelé száll. Ha viszont a laptophűtő elfelé szívja a levegőt, és lefelé nyomja azt, akkor több kárt csinál, és segíti a túlmelegedést. Ha a notebookod alulról szívja a levegőt, akkor olyan hűtőre lesz szükséged, ami fölfelé irányítja a légáramot. Természetesen passzív megoldást is választhatsz.
Javítható szoftveresen?
Ha egyik hardveres megoldás sem vált be, akkor szoftveres úton is érhetsz el sikert. Ennek az eredménye persze az, hogy a hardver megóvása érdekében jelentősebb kisebb teljesítménnyel kell beérned. Csökkentheted például a kijelző fényerejét vagy lentebb veheted a processzor órajelét egy szoftveres eszközzel vagy a BIOS-ban.