Nehéz ez az év az egymilliárd feletti felhasználói táborral bíró TikTok számára, az idén ugyanis egymás után több ország is úgy döntött, hogy nemzetbiztonsági aggodalmakra hivatkozva nem engedélyezi a kínai ByteDance irányítása alá tartozó alkalmazás telepítését a közalkalmazottak munkahelyi készülékein.
A sort az Egyesült Államok nyitotta, majd később Kanada, az Egyesült Királyság, Ausztrália, Új-Zéland és Franciaország is követte a példát. Az Európai Unió részéről az Európai Bizottság még februárban jelentette be, hogy ugyancsak tiltólistára helyezi a rövid videós tartalmakat kínáló közösségi oldalt, mivel a többiekhez hasonlóan attól tart, hogy a ByteDance felett szoros ellenőrzést gyakorló pekingi rezsim kémkedésre használhatja a szolgáltatást.
Az EU- és NATO-tag Magyarországon eközben még a kérdés vizsgálata sem vetődött fel, a katonai semlegességét őrző szomszédos Ausztria viszont már februárban közölte, hogy a Belügyminisztérium (Bundesministerium Inneres, BI) megvizsgálja a TikTok államigazgatási eszközökön való betiltásának szükségességét.
A belügyminiszter Gerhard Karner végül a tegnapi minisztertanácsi ülésen hozta nyilvánosságra, hogy a több minisztérium szakértőit összefogó munkacsoport ajánlását követve száműzik a kínai appot a közalkalmazottak szolgálati készülékeiről. A döntés hátterében információs- és adatvédelmi aggályok húzódnak, a tiltás viszont nem terjed ki a dolgozók privát mobiljaira, illetve a politikusok hivatásos TikTok-fiókjai is tovább használhatók.
A másik fontos engedmény, hogy a végrehajtói hatalom képviselői ún. "nyitott eszközökön" később is hozzáférhetnek majd a platformhoz, amennyiben az egy folyamatban lévő nyomozás keretében történik. A döntésről beszámoló ORF cikkéből nem derül ki, hogy mikortól lép érvénybe a TikTokot sújtó kormányzati piros lap.