Ismét eltelt egy év és menetrendszerűen megérkeztek az Apple friss modelljei, melyek közül a soron következő 8-as készülék csak kissé csökkentett érdeklődést kapott. Nem csoda, hiszen már a szeptemberi Keynote-os leleplezés során ellopta a rivaldafényét az évfordulós modell, az iPhone X. Nehéz dolga pedig nem igazán volt, hisz míg a prémium modellbe vért izzadva zsúfolták a futurisztikus komponenseket az Apple mérnökei, addig a 8 esetén be kellett érnünk 1-2 extra funkcióval, a kötelező hardverfrissítésekkel és egy nem feltétlenül pozitív irányú, ám szükséges dizájnmódosítással.
Az eredmény pedig az lett, hogy a felhasználók egymást túllicitálva kezdték előrendelni az iPhone X modelleket, és a némileg csökkenő árú 7-es modellek iránt is megnőtt a kereslet, az iPhone 8 pedig a két szék közül szépen a padlóra pottyant. Ez természetesen nem akadályozott meg minket abban, hogy megnézzük, mire is képes a modell, ehhez pedig az iCentre rendelkezésünkre is bocsátott egy tesztpéldányt az iPhone 8-ból.
Újrahangolva
Dizájn terén az iPhone 6 óta nem igazán újított a gyártó, inkább csak a finomhangolásra helyezte a hangsúlyt, és némi farigcsálással igyekezett azért minimálisan egyedi küllemet kölcsönözni az aktuális modelleknek. A jelenlegi generációnál sem kívánt jelentősen eltérni a bevált küllemtől - azt meghagyta az X-nek - éppen ezért csupán csekély különbséget láthatunk egy tokban tartott 8-as és egy 7-es iPhone között. Az előlapon legalábbis ez a helyzet, hisz itt továbbra is egy 4,7 hüvelykes, 750x1334-es felbontású, IPS-megjelenítőt találunk. A képernyő fényerejét a készülék intelligensen szabályozza és a környezeti változásokra kellően gyorsan reagál a kijelző, a felette húzódó üvegfelület tükröződése pedig nem jelent komolyabb problémát, így a megjelenítő folyamatosan olvasható marad. A zárképernyő megjelenítéséhez gombnyomásra sincs szükségünk, a készülék a gesztusainkat tökéletesen olvassa, és szükség esetén a kijelző azonnal felvillan.
A megjelenítő alatt a kör alakú, biometrikus azonosítóval felszerelt Home-gomb terül el, mely talán az egyetlen pont, ahol a modell jobban teljesít az iPhone X-nél, ott ugyanis nyoma sincs a jólbevált Touch ID-s azonosítást kínáló ujjlenyomat-olvasónak. A kicsit mélyített érintési felület az előző generációhoz hasonlóan egy rezgőmotor segítségével imitálja a gombnyomást. Az előlapon tehát jelentőst változást nem kapunk, azonban elég megfordítanunk a modellt, és máris feltűnik a különbség, a vezeték nélküli töltés beépítése ugyanis körülményessé tette volna a már megszokott fém felület használatát, így az iPhone 8 esetén itt is üvegborítást kapunk, annak minden előnyével és hátrányával. Persze a borítástól függetlenül az előzőekben bevezetett IP67-es ellenállóságot ismételten megkapjuk.
Erőből tör a csúcsra
Hardveres felszereltség szempontjából azért nem bánt mostohán a 8-as iPhone-nal az Apple, a készülék ugyanis átesett a generációt érintő ráncfelvarráson, az üvegborítás ugyanis az Apple A11 Bionic nevű chipjét rejti, mely minden szempontból tökéletesen végzi a rábízott feladatokat. A telefonon futó iOS 11 pedig annak ellenére is szélsebesen reagál érintéseinkre, hogy az androios berkekben lassan már a középkategóriában is elképzelhetetlennek számító, 2 gigabájtnyi rendszermemória áll csupán a rendelkezésére. A mindennapi használat során tapasztalható sebességet a szintetikus teszteken kapott értékekkel is képes alátámasztani a készülék, kevés olyan platformokon átívelő mérőszoftvert találtunk, melyben az androidos mezőny csak kicsit is képes lett volna megközelíteni a lefuttatott teszt végén megjelenő számokat. Az erősebb chip természetesen komolyabb hűtésért kiált, ám az Apple mérnökcsapatának szerencsére ezt remekül sikerült megoldani, a hátoldali üvegfelület ugyanis még komolyabb terhelés mellett is sokkal kevésbé melegszik, mint azt a 7 esetén tapasztaltuk.
Az iPhone 8 kamerája nem változott jelentősen a korábbi modellhez képest, ismételten egy 12 megapixeles maximális felbontás elérésére képes fotós szenzort kapunk, mely enyhén kiemelkedik a hátlap síkjából. Szoftveres oldalon pedig továbbra is fogja a felhasználók kezét az Apple, vagyis a beállítási lehetőségek a HDR mód be és kikapcsolásában, valamint a néhány beépített fotósmód közötti váltásban ki is merülnek. Az AppStore alapos átböngészését követően azért kapunk alternatívákat, melyek között még a RAW formátumok kezelésére képes fotós funkciókat is megkaphatjuk. Persze a képek minőségére panaszunk a beépített kameraapp használata mellett nem lehet, hisz minden részletgazdag, nappal és éjszaka is átlagon felüli felvételeket készíthetünk, melyekre a konkurensek automatikus üzemmódban biztosan nem képesek.
Üzemidő tekintetében visszalépett némileg az előző generációhoz képest a modell, az 1821 mAh-s kapacitású akkumulátor pedig karcsúnak tűnhet, de normál használat mellett azért a nap végéig képes kihúzni a készülék, ha azonban nem lógunk egész nap mobilunk kijelzőjén, akár a 1,5 - 2 napos üzemidő is elérhető.
Összegzés
Remek telefon az iPhone 8, azonban a nagy problémája, hogy nem innovatív, a minimális változtatások pedig szinte garantált, hogy nem fogják vásárlásra csábítani a 7-es modellek tulajdonosait, főleg, ha képbe kerül az iPhone X is. Egy nagy pozitívumot azért így a végére mindenképp érdemes megemlítenünk, még pedig azt, hogy az iPhone 8 nyitóára nem szállt el (legalábbis az Apple hagyományaihoz mérten). 250 ezer forint környékén ugyanis már hivatalos forgalmazóktól is beszerezhető, igaz csak a 64 gigabájtos modell.