Az akkor még Facebook Inc. néven futó Meta 2020-ban hozta létre a nemzetközi jogi szakértőkből álló felügyelőbizottságot (Oversight Board), amely a tartalmak moderálása kapcsán látja el nem kötelező érvényű ajánlásokkal a vállalatot.
A Meta legutóbb a lakcímek megosztását illetően kért állásfoglalást a Sajó András személyében magyar taggal is bíró testülettől, az így kapott szakvélemény alapján pedig változásokat eszközölnek a cég szárnyai alá tartozó Facebook és Instagram szabályaiban.
A felügyelőbizottság azt javasolta, hogy ezentúl a nyilvánosan elérhető lakcímek megosztását se engedélyezzék a Meta közösségi oldalain, a vállalat pedig megfogadja a tanácsot. A jelenlegi szabályok értelmében kizárólag azok a lakcímek oszthatók meg a Facebookon és az Instagramon, melyeket már legalább 5 hírforrás nyilvánosságra hozott, vagy elérhetők valamilyen nyilvános adatbázisban.
"Amint azt a testület ebben az ajánlásban megjegyzi, a nyilvánosan elérhető magánlakcímekre vonatkozó kivétel megszüntetése korlátozhatja ezen információk elérhetőségét a Facebookon és az Instagramon, amikor azok máshol továbbra is nyilvánosan elérhetők. Ugyanakkor elismerjük, hogy ennek az ajánlásnak a végrehajtása erősítheti a magánélet védelmét a platformjainkon."
- írja a Meta a felügyelőbizottsági ajánlás elfogadásáról.
A vállalat az emberek otthonait ábrázoló fotók megosztásának szabályain is igazít: amennyiben az épület egy hír fontos eleme, nem lesz tilos a fotó megosztása, illetve nem akadályozzák a magas rangú tisztviselők köztulajdonban álló lakhelyét (pl. nagyköveti rezidenciákat) ábrázoló képek megosztását és a tüntetések szervezését sem ezeken a helyeken.
Emellett továbbra is engedélyezett marad a saját otthonunkról készített felvételek megosztása, azt viszont megtiltják, hogy mások továbbosszák az ilyen posztokat. Érdekesség, hogy a felügyelőbizottság ezt engedélyezte volna, a Meta szerint azonban nem mindig tudható, hogy egy lakó hozzájárult-e a lakhelye képének további megosztásához.
A vállalat egyúttal azon is dolgozik, hogy könnyebbé tegye a magánéletet sértő tartalmak jelentését, illetve mérlegeli a lehetőségét, hogy megkönnyíti a privát információk eltávolításának kérvényezését. A felügyelőbizottság azt javasolta, hogy hozzanak létre egy új csatornát a doxxing (mások privát adatainak visszaélésszerű, ártó szándékú nyilvánosságra hozatala) áldozatainak megsegítésére, erre viszont a Meta azzal reagált, hogy már jelenleg is több mint 850 szervezettel működik együtt, amelyek különböző területeken (pl. bosszúpornó, családon belüli erőszak) nyújtanak szakszerű segítséget.