Hiába dominálja jelenleg a közösségi platformok piacát a TikTok, így is nagyon szorult helyzetben van az alkalmazást üzemeltető ByteDance, ugyanis a platform évek óta az Egyesült Államok kormányának célkeresztjébe került, sokan kampányolnak azért, hogy lehetőleg az egész országban betiltsák az alkalmazást.
A tiltás iránti érdeklődésnek persze nem üzleti oka van, hanem sokkal inkább politikai: mivel a ByteDance egy kínai cég, sokan úgy vélik, hogy a platform kötődik a kínai kormányhoz, ezáltal pedig komoly nemzetbiztonsági kockázatot látnak abban, hogy engedjék a cég nemzetközi tevékenységét, és feltehetően privát adatok kiszipkázását külföldi felhasználókon keresztül.
Néhány héttel ezelőtt a cég vezérigazgatója, Shou Zi Chew lehetőséget kapott arra, hogy megvédje a platformot az amerikai kormány előtt, látszólag nem sikerült őket meggyőzni, ugyanis Montana állam nemrég döntő többséggel szavazta meg a TikTok betiltását az egész állam területén. A törvény szerint a tiltás 2024-től lépne életbe és tízezer dollár büntetést szabnának ki a ByteDance-nek vagy az érintett app store-nak, ami azt jelenti, hogy a Google és az Apple is érintett lehet minden ilyen ügyben.
Míg sokan támogatják a TikTok megszüntetését, nem mindenki ért egyet abban, hogy ez az egész tényleg csak a kínai videóplatformról szólna: a TikTok tiltása mögötti konkrét törvénytervezet a RESTRICT Act nevet viseli és lényege, hogy a technológiára épülő biztonsági veszélyektől védje meg az amerikai állampolgárokat. A tervezet lényege, hogy a kormány korlátozásokat vezethet be bármilyen technológia ellen, amelyik a kormány által ellenségesnek kinevezett ország fennhatósága alá tartozik.
Egyelőre nagyon sok kritika éri ezt a tervezetet, sokan azzal ellenérvelnek, hogy a megfogalmazása van elég általános ahhoz, hogy olyan végfelhasználókat is érintsen, akik VPN-t használnak, illetve elég laza ahhoz, hogy túl sok irányítást adjon a kormánynak a kommunikációs csatornák fölött, mások pedig arra következtettek, hogy jelen formájában kifejezetten sérti a szólásszabadságot.
Összességében ez elég bonyolult témakör, de ha több állam is követi Montana példáját, annak minden bizonnyal nagy hatása lesz arra, ahogyan az internet jelenleg működik.