Mark Zuckerberg, a Facebook vezérigazgatója csütörtökön éles hangú blogbejegyzésben bírálta az amerikai kormány megfigyelési gyakorlatát, amely véleménye szerint magára az internetre nézve is vezsélyt jelent. Zuckerberg hangsúlyozta: sok ember és cég dolgozik azért, hogy a webet biztonságos kommunikációs és információs közeggé tegye, ezért is „voltam annyira zavarodott és csalódott, amikor tudomást szereztem az USA kormányának viselkedéséről. Amikor mérnökeink fáradtságot nem kímélve dolgoznak azért, hogy javítsák a [szolgáltatásaink] biztonságát, azt képzeljük, hogy a bűnözők és nem a saját kormányunk ellen kell megvédenünk a felhasználókat.”
Zuckerberg többször is hangsúlyozta: véleménye szerint az amerikai kormány „elszúrta” a megfigyelésekkel kapcsolatos kommunikációjat. Úgy látja, ha nem teszik közzé a tényeket, az emberek „a legrosszabbat fogják gondolni”. A CEO még Barack Obama elnököt is felhívta, hogy megvitassa vele ezt a kérdést: beszélgetésük során „ kifejezte csalódottságát amiatt a kár miatt, amit a kormány mindannyiunk jövőjében okoz”. Zuckerberg úgy látja, „nagyon hosszú időnek kell eltelnie”, mire alapvető reformokra kerülhet sor a titkosszolgálatok működésében, ezért az egyes emberekre marad, hogy biztonságossá tegyék az internetet.
Zuckerberg csalódottságához minden bizonnyal az is hozzájárult, hogy a The Intercept közelmúltban megjelentetett riportja szerint az NSA több alkalommal is felállított olyan hamis Facebook-szervereket, amelyek lehetővé tették, hogy malware-ekkel fertőzték meg a gyanútlan felhasználók gépeit.