Hirdetés

Testvérháború



|

Hirdetés

Alapvető célunk, hogy bemutassuk mindkét gyártó megvalósítását, megvizsgálva a két grafikus mag tudását és egymáshoz viszonyított teljesítményét. A magasabb kategóriában is számíthat ugyanis az árkülönbség, amelyet nem biztos, hogy minden esetben érdemes megfizetni.

Gainward PowerPack! Ultra/3500PCX XP
Hazánk NVIDIA 7800-as kártyaellátottsága jónak mondható, de olyan patinás gyártók termékei, mint az XFX, BFG, eVGA, itthon nem kaphatók. Ezek a márkák többnyire valami olyat tudnak felmutatni, ami miatt nem sorolhatók a "bevásárlóközpontokban" is beszerezhető tömegtípusok közé, ráadásul egyetlen grafikuslapka-gyártónak kötelezték el magukat, ami jelen esetben az NVIDIA. Nem kell azonban feladnunk, ha némi exkluzivitásra vágyunk, hiszen itthon is megvásárolhatjuk pár más nagynevű gyártó termékét: ilyen például a PNY -- és most már a Gainward is.

Nekünk most csak az alapkiépítésű Gainward 7800GTX jutott, de mindenképp említést érdemel, hogy létezik gyárilag tuningolt Golden Sample változata, akár vízhűtéssel is, amely a CoolFX névre hallgat.



Leadtek PX7800 GT TDH MyVIVO Extreme
A Leadtek egyik jól bevált szokása, hogy olyasmivel rukkol elő, ami csak kevésben különbözik az alapjául szolgáló eredetitől, mégis tud olyan pluszt nyújtani vele, amellyel a versenytársakra rátromfol. Ezeket a kártyákat onnan ismerhetjük fel, hogy nevükben szerepel az Extreme utótag. A Leadtek PX7800 GT TDH MyVIVO Extreme-ben a "pluszt" a gyáritól eltérő órajelek jelentik, ami természetesen az árát is felsrófolja — 8000 forinttal.

Ez a kártya voltaképpen egy NVIDIA 7800 GT GPU-ra, azaz a 7800 GTX olcsóbb, lassabb változatára épül. A „butítás” abban nyilvánul meg, hogy a GTX 24 pixelfutószalagját 20-ra, míg a vertex egységek számát 8-ról 7-re csökkentették. Szintén az olcsósítás áldozata lett a sima GT-nél az órajel — ezt viszont a szóban forgó Extreme változat ellensúlyozza. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a GT referencia-órajele, a 400 megahertz helyett az Extreme 450-re van beállítva, míg a memória 1000 megahertz helyett 1050-re. Hűtése egy az egyben megegyezik a 7800GT referenciahűtésével, amely alig hangosabb a GTX-énél.

Fej fej mellett
Megmértük a kártyák sebességét, és levontuk a következtetést: nincs nagy, érdemi teljesítménykülönbség a két videovezérlő között. A GTX kibontakozásának főképp az szab határt, hogy a jelenlegi processzorok képtelenek kiszolgálni a grafikus magot. Tapasztalataink szerint még a tesztkonfigurációba szerelt 3,8 gigahertzes Pentium 4 is szűk keresztmetszetet jelentett a teljesítményben — és ez egy ideig még valószínűleg így is marad.

Ne felejtsük el azt sem, hogy a Leadtek kártyájának mag- és memória-órajele kerek 50 megahertzcel magasabb a referencia (nem Extreme) kártyáénál, így némi előnyre tesz szert az alapváltozatokkal szemben.

Akármelyik kártyát választjuk is, egyik játéknál sem nem lesz gondunk a sebességgel, feltéve, hogy elég gyors processzort rakunk alá — de éppen ezért, akinek számít az ár, annak tökéletesen megteszi a GT Extreme is, nem kell feltétlenül a drágábba beruházni.

A teszteredmények a PC World 2005. decemberi számának 58. oldalán találhatók.
Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.