A cég ugyanis befejezte az első ilyen processzor, kódneve Niagara, tervezési munkáit, és megkezdte az előkészületeket a prototípus legyártásához, erősítette meg szerdán a Sun szóvivőnője.
Az elemzők eredetileg már 2003 végére várták az első Niagara prototípusokat, mondta Kevin Krewell, a Microsoft Report főszerkesztője, ám 2003 augusztusában távozott a Niagara vezető tervezője, Les Kohn és a Niagara gyártására kiválasztott üzemben is megváltozott a gyártási terv, így a program csúszott. David Yen, a Sun méretezhető rendszerek csoportjának ügyvezető alelnöke a minap arról beszélt, hogy cége 2006 elejére szállítani tudja az első Niagara rendszereket.
A cég nemrég újabb erőforrásokat csoportosított át a „teljesítmény-számítási” programra, miután törölt két tervezett processzort, az UltraSparc V-t és a kétmagos Geminit, ami valószínűleg felgyorsítja a Niagara programot.
A Niagara koncepcióját Kohn cége, az Afara Websystems dolgozta ki, melyet a Sun 2002-ben megvásárolt. E szerint a hálózat-érzékeny processzornak, amely beépített (on-chip) hálózati és biztonsági képességekkel rendelkezik, 8 processzormagja van, melyek mindegyike négy-négy alkalmazás utasítás sorozatait, úgynevezett „szálait” képes egyidejűleg futtatni, ami különösen vonzóvá teszi az olyan felhasználók körében, akik sokszálas webszolgáltatási alkalmazásokat kívánnak futtatni.
A Sun Niagara lapkája kész a próbagyártásra
Hirdetés
Hirdetés