Hirdetés

Heti hardver: 10 TB-os HDD, LCD-s gépház, illetve extra halk tápegység a hét újdonságai között



|

Összeállításunkban a címben taglalt komponensek mellett az AOC új monitoráról, illetve egy zajmentes környezetbe szánt konfigurációról is beszámolunk.

Hirdetés

A barebone gépek gyártásában hatalmas tapasztalattal rendelkező vállalat ezúttal egy teljesen passzív hűtésű megoldással rukkolt elő. A „DS57U” típusjelű félkész konfiguráció legnagyobb ütőkártyája, hogy már az Intel új, „Broadwell” architektúrájára épülő „Celeron 3205U” processzorával a fedélzetén érkezik, így a hőtermelése és fogyasztása még a közvetlen versenytársaihoz viszonyítva is csekélynek mondható. A 14 nm-es gyártástechnológiával készülő CPU két maggal, valamint 1,5 GHz-es órajellel rendelkezik, így kellően erőteljes produkcióra képes annak ellenére, hogy a TDP értéke mindösszesen 15 watt.

Hirdetés

Amennyiben lemondunk a teljesen passzív üzemről, akár Core i7 szívvel is kérhető a mindössze 3,95 cm magas, illetve 16,5 cm széles újdonság, így olyan felhasználási területekre is bátran ajánlható, ahol az átlagosnál nagyobb számítási kapacitásra van szükség. A gép a barebone hagyományoknak megfelelően memória, illetve háttértár nélkül érkezik a boltok polcaira, így ezekről a komponensekről a vásárlónak külön kell majd gondoskodnia. A DDR3L SO-DIMM szabványú memória modulokból egyidejűleg maximum két egység alkalmazása megoldott, viszont azok kapacitása összesen akár 16 GB is lehet.

Az adattárat tekintve sajnos egyetlen 2,5 hüvelykes egység használatával kell beérnünk, amely a SATA3 szabvány által biztosított technikai paraméterek mellett csatlakozhat a rendszerhez. Szerencsére a gyártó mérnökei emellett egy teljes méretű mini PCIe csatlakozóval is ellátták az újdonságot, így szükség esetén akár egy további, mSATA szabványú háttértár (célszerűen egy SSD) is beépíthető a gépbe. A csatlakozók kínálatából külön kiemelendő a két darab gigabites hálózati csatoló megléte, amelyek révén akár NAS, vagy extrémebb esetben hálózati útválasztó szerepkörben is megállhatja helyét az eszköz. A kimenetek tekintetében egyéb szempontból sem fukarkodott a gyártó, hiszen a szokásos USB 3.0, illetve HDMI interfészek mellett egy DisplayPort, illetve két darab soros port is helyet kapott. Az előzőeken felül 802.11/n szabványú WLAN adapterrel, SD kártyák olvasására alkalmas aljzattal, valamint VESA rögzítési pontokkal egyaránt ellátott „DS57U” hamarosan forgalomba kerülhet, hozzávetőleg 192 eurós alapáron.

WHQD felbontást kínál az AOC legújabb monitora

A „Q2778VQE” jelzésű újdonságot elsősorban általános felhasználásra szánja a vállalat. A 27 hüvelyk nagyságú, TN+Film technológián alapuló, 350 cd/m2-es fényerővel rendelkező panelre épülő eszköz nem kevesebb, mint 2560 x 1440 pixelből állítja össze a megjelenített képet, magyarán szólva kellő részletgazdagságot szavatol még a tekintélyes méretű képátló mellett is. A 60 Hz-es képfrissítési rátával dolgozó kijelző GTG metódus alapján mért válaszideje egyébiránt meglepően gyors, jellemzően 1 ezredmásodperc környéki, amely révén akár alkalmi játékra is alkalmas lehet az AOC üdvöskéje. A videó bementek tekintetében vitán felül kitett magáért a gyártó, hiszen a szokásos D-SUB, DVI, illetve HDMI kapukon túl egy DisplayPort csatlakozót is integráltak a letisztult formavilágú megjelenítőbe.

Az aktuális trendektől eltérően beépített tápegységgel rendelkező monitor állványának beállítási lehetőségei finoman szólva is korlátozottak, hiszen az kizárólag a megjelenítő döntését biztosítja; a káva elforgatására, esetleg a magasság állítására ezúttal sajnos nem lesz módunk. A VESA foglalattal is ellátott, jellemzően 29 wattos fogyasztással rendelkező monitor 299 angol fontos ajánlott kiskereskedelmi vételáron kerülhet hamarosan a boltok polcaira, 3 év garancia társaságában.

 

10 TB kapacitású merevlemezzel rukkolt elő a HGST

Az „UltraStar” sorozatba tartozó újdonságot elsősorban adatmentésre, illetve a „cloud” adattárak szegmensébe ajánlja a gyártó, ugyanakkor otthoni környezetben egy komolyabb NAS mellé is megfelelő választás lehet. A Western Digital szárnyai alá tartozó vállalat egy ideje már élen jár a nagykapacitású, konzumer kategóriás merevelemezek fejlesztésében, ennek megfelelően a „HelioSeal” sorozat is jól bejáratott névnek számít a piacon. A 3,5 hüvelykes merevlemez alapvető felépítését illetően a mérnökök nem változtattak a közvetlen elődmodellnek tekinthető 8 TB-os példányban látottakhoz képest, így jelen esetben is 7 tányér és 14 olvasófej révén valósul meg az adatok rögzítése. A tárkapacitás kibővítését az úgynevezett SMR technológia alkalmazásával érte el a vállalat, amely révén egyetlen tányéron már 1,43 TB-nyi adat rögzítése vált lehetővé, igaz, a megoldás némileg csökkenti a merevlemez írási sebességét. A lemezek közötti teret – ahogyan az az eszköz nevéből is sejthető – héliummal töltötték fel, amelynek köszönhetően jelentősen csökkenthető a tányérok felületi súrlódása, ez pedig a diszkek hőmérsékletére, illetve fogyasztására is jótékony hatást gyakorol. A SATA3 csatlakozóval, illetve 128 MB-os gyorsító tárral ellátott merevlemez vételárával kapcsolatban egyelőre nem nyilatkozott a gyártó, azonban arra a forgalmazás megkezdésével heteken belül fény derülhet.

 

Félmoduláris tápegységet mutatott be a SilentiumPC

Annak ellenére, hogy a SilentiumPC újdonsága semmilyen tekintetben nem nyújt kiemelkedőt, népszerű választás lehet a gépépítők körében: a gyártó ígérete szerint a „Vero M1 600W” igen baráti árcédula mellett kínál majd félmodurális felépítést, illetve extra halk működést. A heteken belül piacra lépő megoldás legnagyobb ütőkártyája vitán felül a 12 centiméter átmérőjű, a hőmérséklet függvényében változó fordulatszámú ventilátor alkalmazása, amely révén az üzemi zajszint jelentősen alacsonyabb lehet a hagyományos hűtéssel felvértezett tápegységekhez képest.

A 600 wattos névleges teljesítményű komponens az energiahatékonyság tekintetében már csak átlagos produkciót nyújt, azonban a „80 Plus” minősítés megléte garancia arra, hogy ezen a téren is hozza a kötelezőt a SilentiumPC üdvöskéje. A fixen rögzített 20+4-es, illetve 4+4-es csatlakozókon felül a tápegységre egy 6 tűs, valamint egy 6+2 tűs PCI Express tápág is felcsatolható, ahogyan a SATA szabványú meghajtók energiaellátásához szükséges kábelek is a repertoár részét képezik. Azzal kapcsolatban, hogy konkrétan mekkora összeget kell majd a kasszánál hagynunk az újdonságért cserébe, egyelőre nem nyilatkozott a gyártó, de bízzunk benne, hogy az alacsony vételár megpendítése ezúttal nem csak a marketing osztály tréfája volt.

 

LCD panel került a legújabb Bitfenix gépházra

Az „Aegis” névre keresztelt újdonság extravagáns megjelenésével a LAN partyk sztárja lehet. A tekintélyes méretű oldalablakkal ellátott gépház előlapjába ágyazott, 2,8 hüvelyk nagyságú kijelző alapvető paramétereit tekintve semmit sem változott a korábban a gyártó kínálatában már látott megoldáshoz képest, ennek megfelelően 320 x 240 képpontos felbontásról, valamint a beszámolók alapján meglehetősen korlátozott betekintési szögekről beszélhetünk. A megjelenített tartalom továbbra is kizárólag statikus lehet, így az „animGIF” műfaj szerelmesei ezúttal is csalódni fognak. Nem úgy azok, akik vásárláskor elsősorban a gépház klasszikus értékeit tartják szem előtt, hiszen a Bitfenix mérnökei masszív levegőztető nyílások kialakításával, valamint korrekt légszállítású ventillátorok alkalmazásával gondoskodtak a kifogástalan szellőzésről.

A ház előlapja, illetve fedőlapja választásunktól függően 2 darab 140 milliméteres, vagy 3 darab 120 milliméteres légkavarónak biztosíthat helyet, de szükség esetén a hátlapon és a gépház aljában további 120 milliméteres egységek rögzíthetők. A vízhűtés szerelmeseinek jó hír, hogy a gyárilag kialakított felfüggesztési pontoknak köszönhetően akár 2 darab 360 milliméteres radiátor egyidejű alkalmazására is lehetőségünk nyílik, igaz, ebben az esetben kizárólag vékony profilú modellek választhatók. Az erőteljes hűtési megoldásokra vélhetően szükség is lesz, hiszen a ház akár két darab felsőkategóriás grafikuskártyát is fogadhat; a beszerelhető eszközök hosszát 380 milliméterben limitálta a gyártó.

Az adattárak tekintetében egyidejűleg négy darab 3,5 hüvelykes, illetve négy 2,5 hüvelykes meghajtó beszerelésére nyílik lehetőségünk, azonban emiatt 5,25-ös meghajtó hely már nem került kialakításra az mATX alaplapokat fogadó kuckóban. A szokásos kezelőszervek és audio csatlakozók a gépház felső részén kaptak helyet, továbbá ide került a két darab USB 3.0-ás kapu is. A fekete, fehér, vörös, sárga, illetve kék színekben is forgalomba kerülő „Aegis” vételárát egyelőre sűrű homály fedi, az azonban már biztosra vehető, hogy készült egy olcsóbb, kijelző nélküli változat is a termékből, „Aegis Core” néven.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.