Az asztali PC szépsége, hogy nem feltétlenül kell masszívan túllőni az igényeinkhez passzoló konfiguráción ahhoz, hogy sokáig jó gépünk lehessen. Helyette megfelelő alapok megválasztásával mindig akkor fejleszthetünk a gép adott elemén, amikor az már nem eléggé erős a feladathoz (és pénztárcánk is engedi a bővítést). Van azonban egy másik út is, méghozzá olyan, amit viszonylag sokan választanak: itt inkább a vásárlásnál ráköltik a prémium felárat a nagyon erős összeállításra, viszont utána évekig nem is akarnak hozzáérni. Ez is járható út és most is van olyan platform, amely 5 év múlva sem lesz irodai kisgép kategória.
Intel a fedélzeten
A válasz nem is olyan bonyolult: Intel HEDT, azaz High End Desktop. Ez jelenleg az LGA2011-3 platformot jelenti, amely az abszolút csúcs az asztali gépek piacán a számítási teljesítmény tekintetében. Amikor 5 évre próbáljuk bebiztosítani PC vásárlásunkat, az alapok még többet számítanak, mint máskor. Szerencsére az X99-es alaplapok viszonylag jónak számítanak jövőállóságban. A processzorok között már most kapunk 8 magos példányt és a hírek szerint érkeznek még erre a platformra sokkal erősebb központi magok is. A rendszermemória sem lesz szűk keresztmetszet: itt már DDR4-et használhatunk és akár 64 GB sem okoz gondot 8 DIMM foglalatba szétdobva.
Fontos még a tárhierarchiában a rendszermeghajtó, amely jelenleg lehet például RAID 0-ba szervezett SSD, de később a legtöbb X99 alaplapba M.2-es NVMe SSD-t is szerelhetünk, melyeknél a sávszélesség akár 32 Gb/s is lehet.
A csatlakozókból itt rengeteg SATA6G-t és USB 3.0-t kapunk, ha pedig valami hiányozna, hát a sok-sok PCIe foglalatba csak beszerelünk egy vezérlőkártyát és máris kapunk USB 3.1-et vagy bármilyen, új generációs csatlakozást.
Végösszeg
Egy belépőszintű, Core i7-5820-as X99 gép elsőre nem tűnik jó vételnek. Nagyon drága, emellett pedig nem ad érezhetően többet, mint az LGA1150 sem teljesítményben, sem pedig szolgáltatásban. Ugyanakkor az LGA1150-et év végén, 2016 elején váltja a Skylake, míg az LGA-2011-3 velünk marad és a felső határ itt a csillagos ég számítási teljesítményben: kezdhetünk most egy 5820-as CPU-val, amely már eleve van olyan gyors, mint a legerősebb LGA-1150 CPU-k, majd később, az öt év során szimpla CPU cserével feljebb léphetünk 5860X-ig vagy egy újabb CPU-ig.
Ha pedig tényleg nem akarunk csavarhúzóval közelíteni a géphez 5 évig (azért takarítani illik egy gépet 5 év alatt), most megvehetjük a Core i7-5930K-t, 32 GB RAM-ot, RAID 0 SSD-t és egy GTX 980-at, hogy 5 év múlva is jó teljesítményű gépünk legyen, ami nem esik kétségbe, bármilyen feladattal is bízzuk meg.