Az internetes videók jelenleg elsősorban a H.264 videokodeket használják, attól függetlenül, hogy Adobe Flash, vagy HTML5 alapokon nyugvó lejátszókról beszélünk. A kérdéses kodek miatt néhány éve nagy háború tört ki a böngészőgyártók közt, hiszen a Google VP8 / VP9-től, vagy éppen az Ogg Theorától eltérően jogdíjköteles termékről van szó, szabadalmakkal van körbesáncolva. A szabadalmakat kezelő MPEG LA kijelentette, hogy a kodek terjedése érdekében a netes videostreamelés esetében nem kell fizetniük a webszolgáltatásoknak, továbbá a böngészőkbe is be lehet építeni ingyen a dekódert.
Ugyanez vonatkozott eddig a HEVC (H.265) kodekre is, az éppen terjedni kezdett megoldás az elődjénél sokkal jobb képminőséget nyújt, de kisebb fájlméret mellett. A 4K-s videókhoz is ezt szeretné szinte mindenki használni. Úgy tűnik, hogy a HEVC szabadalmait birtokló egyes vállalatok most beleköptek a levesbe, a napokban ugyanis a General Electric, Technicolor, Dolby, Philips, és Mitsubishi Electric megalapították HEVC Advance nevű társaságot.
A vállalatok azt követelik, hogy a HEVC kodeket használók fizessenek nekik licencdíjakat a kodekben lévő szabadalmaik után, különben nyilván pert akasztanak az ellenszegülők nyakába. Egyelőre az a valószínű, hogy a streaming szolgáltatások után a bevétel 0,5 százalékára tennék rá a kezüket a kérdéses, továbbá a hozzájuk a jövőben esetleg csatlakozó további vállalatok.
Lehet, hogy mégsem volt olyan rossz ötlet kifejleszteni a Google VP9 kodeket?