Sok androidos táblagépnél előfordul, hogy idővel már nem olyan a teljesítménye, mint új korában. Ahogyan egy PC-nél, úgy egy robotos tabletnél is van, hogy memória szűkében belassul a rendszer. Azonban ha néhány dologra odafigyelünk, akkor a lassulás elkerülhető.
Egy táblagépet sok dologra használunk, legtöbbször mégis böngészésére és játékokra. Remek dolog, hogy lehet őket hordozni, illetve, hogy sok mindenre képesek. A belassulás azonban mindig dühítő jelenség. Mire kell tehát figyelni ahhoz, hogy lehetőleg elkerüljük?
Töröljük, amire nincs szükség
Minden egyes app letöltésével tárhelyet veszünk el a rendszertől. Egy idő után ez az Android gyilkosa lesz, ezért ha túlzásokba estünk a készülék képességeihez mérten, akkor ideje törölni minden olyan alkalmazást, amire nincs szükség. A tablet teljesítménye meghálálja a plusz tárhelyet.
Zárjuk be az appokat
Egy tablet értelemszerűen lassabban fut, ha rengeteg app dolgozik a háttérben. Időről-időre érdemes bezárni a háttérben futó programokat, ha nincs rájuk éppen szükség. A rendszernek így több memória jut, amit a többi app gyorsabb reakciójával jelez számunkra.
Nehézsúlyú appok
Az eltérő jellegű appok eltérő mérettel rendelkeznek. Éppen ezért letöltés előtt érdemes megnézni, hogy mennyi helyet igényel a kiválasztott alkalmazás. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a legtöbb rendszerverzió nem engedi áthelyezni az appokat a memóriakártyára, így megint csak a belső tárhelyre támaszkodunk.
Élő háttérképek
Az élő háttérképek sokszor lenyűgözőek, azonban egyes táblagépeket akár jelentősen is belassíthatnak. Elvégre mindig futnak a háttérben, akkor is, ha éppen egy másik appban vagyunk. A hagyományos hátterek használata ezen felül azért is előnyösebb, mert azok az akkumulátort is jobban kímélik.
Térképek és GPS
Amennyiben van GPS a táblagépben és az internethez is csatlakozik, akkor a térképszolgáltatások jelentősen megcsapolhatják a háttérből, teljesítményben és üzemidőben is. Éppen emiatt az akkut kímélni és a sebességet gyorsítani érdemes kikapcsolni a GPS-t és a térképet, ha nincs rá szükség.
Animációk
A felhasználói felületet díszítő animációk ugyanolyanok, mint az élő hátterek. Szépek, azonban adott esetben igen komolyan vissza tudják fogni az eszköz teljesítményét. Ha akadozik a sebesség, akkor a Beállításokban kapcsoljuk ki az animációkat, a különbség látható lesz.
Felesleges widgetek
Az Android alaposan testre szabható, ennek keretében pedig vannak, akik túlzásokba esnek. Amikor a widgetek túlságosan nagy számban vannak ott a képernyőkön, akkor egyes készülékek már rosszul reagálnak minderre teljesítményben. Ha valamelyik widgetre nincs szükségünk, töröljük, ezzel is plusz erőforrást adunk a gépnek.
Takarítás
Majdnem minden androidos táblagépnek jól jön egy olyan alkalmazás, amely a takarítást segíti - ilyen például a CCleaner. Ezek általában képesek törölni a cache-t, a böngészési előzményt és a további szükségtelen fájlokat. A legtöbb az appok törlésében is segít, a rendszeres futtatás pedig sok esetben teljesítménynövekedéshez is vezethet (ennek mértéke persze az adott tablet képességeitől függ).